En sıkı fanlar kimde? Enginciler, Hazalcılar, Berenciler, Tubacılar....

Sosyal medyanın yayınlaşmasıyla birlikte kurulan fan sayfaları arasında yıllardır süren tatlı bir rekabet var. Neredeyse hepsi en iyisinin kendileri olduğunu savunuyor. Peki gerçekten böyle bir tartışmaya gerek var mı?

En sıkı fanlar kimde? Enginciler, Hazalcılar, Berenciler, Tubacılar....

Sosyal medya olmadan önce ünlü bir isme ulaşmak ne kadar zordu. İnsanlar hayranı olduğu sanatçıların posterlerini duvarlarına asar, onlara mektuplar yazardı. Şimdi ise duvarlar telefon, mektuplar ise DM oldu.

İlk önceleri Facebook vardı. "Facebook'ta rekor Tuba Büyüküstün'ün" başlıklı haberleri dün gibi hatırlıyorum. Sonra Twitter çıktı. 'Adını Feriha Koydum' zamanı Hazal Kaya diziden ayrılınca hayranları ortalığı nasıl ateşe vermişti. Twitter'da büyüyen olay günlerce magazin gündemini meşgul etmişti. Ardından Instagram çıktı, youtube oldukça büyüdü.

İnsanların sevdikleri sanatçıyla iletişim kurması oldukça basitleşti ve tabii fan sayfalarının açılmasıyla birlikte birbirleriyle de.

Hatırlasanıza Paraguay'dan gelen Engin Akyürek hayranlarını. İstanbul'daki Akyürek fanlarıyla yazışarak organize olmuş, sanatçının imza günü için Türkiye'ye gelmişlerdi.

Tabii bu durum fan sayfaları arasında da bir rekabet oluşturdu. Zaman zaman karşı karşıya geldiler, zaman zaman da birbirlerine destek oldular ama "en sıkı fan grubu hangisi?" sorusuna da hep cevap aradılar.

Bu soruyu yılladır herkes "biz" diye cevaplıyor... Enginciler, Hazalcılar, Çağataycılar, Berenciler, Tubacılar....

Herkes kendisine göre birinci.

Haklılar da...

Çünkü gerçekten sevdikleri sanatçı için yapmadıkları kalmıyor. Kitap çıkarıyorlar, doğum günlerinde hatıra ormanlarına ağaç dikiyorlar hatta artık Afrika'da sevdikleri sanatçıların adına su kuyuları açıyorlar...

Bence artık aranızda birinci aramaktan vazgeçin... Gerçekten hepiniz en iyisisiniz..