10 ayda 35 dizi yayından kaldırıldı!

Ağustos 2016'dan bu yana ekrana veda eden dizi sayısının 35 olduğu iddia edildi.


Geçtiğimiz sezonu ağustos ayında Bodrum Masalı’yla açtık. Onlarca dizi yayına girdi, bazıları ses getirdi, kimisinin ise ne zaman yayına girip çıktığını anlamadık bile! Vatan gazetesi yazarı Oya Doğan, yayından kaldırılan diziler ve devam edenlerin geleceğini yazdı...


YAYINDAN KALDIRMA REKORTMENİ: FOX TV Ağustos 2016-1 Mayıs 2017 arasında TRT1, Show TV, Kanal D, atv, Fox TV, Star TV’de ekrana gelen 35 dizi yayından kaldırıldı. En çok dizi yayından kaldıran kanal Fox TV, onun hemen ensesinde Star TV duruyor.


EN İSTİKRARLI YENİ DİZİ: İÇERDE... Bu sezon başlayıp reyting listesinde zirveye oturan ve aylarca birinciliğini koruyan dizi sayısı az. İçerde, Aşk ve Mavi, Anne, Kalbimdeki Deniz. Ancak Anne, Aşk ve Mavi ve Kalbimdeki Deniz zaman zaman yerini başka dizilere bırakıyor. İçerde sadece ilk bölümünde ve 17 Nisan’da zirveyi bıraktı. En istikrarlı yeni dizi o nedenle İçerde...


REYTİNGİN ZİRVESİ GEÇEN YILIN DİZİLERİNDE Reyting listesinin üst sıralarında yer alan dizileri geçen sezondan devam edenler oluşturuyor. Kırgın Çiçekler, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Kara Sevda, Diriliş Ertuğrul, Arka Sokaklar, O Hayat Benim. Yeni başlayan pek çok dizi ne yazık ki, eski sezonlarda olduğu gibi zirveye oturup yerini garanti edemiyor.


CESUR VE GÜZEL'İN HİKAYESİ BİTTİ! Vatanım Sensin, Cesur ve Güzel, Çoban Yıldızı bu sezonun en çok ses getiren projeleri... Özellikle Cesur ve Güzel hikayesini tüketme noktasına gelmiş durumda! Gelecek sezona devam eder mi bilinmez ama yeni bir hikaye açılımı yapmazlarsa çok zor görünüyor.


VATANIM SENSİN AMACINDAN SAPTI Aslında aynı durum Vatanım Sensin içinde geçerli! Şimdi hikaye Leon ve Hilal aşkından gidiyor ama bu yola çıkış amacından sapmaya başladı dizi... Biz Vatanım Sensin’i vatan kurtarma hikayesi olduğu için izlemeye başlamıştık. İmkansız aşk temasını zaten onlarca dizide izliyorduk.


EN İSTİKRARLISI: KARA SEVDA Kara Sevda tartışmasız en istikrarlı dizilerden biri... Hem hikaye, hem de oyunculuklar açısından izleyiciyi en tatmin eden iş olduğunu düşünüyorum. Sezon sonunda final yapacak. İçerde de bitiyor.


DİRİLİŞ ERTUĞRUL'DA MUHTEŞEM YÜZYIL KORKUSU Diriliş Ertuğrul bir fenomen. Sezon sonunda Ertuğrul dönemi bitiyor. Umarım iyi bir cast yaparlar ve dokuyu bozmazlar. Muhteşem Yüzyıl’ın başına gelenleri yaşamazlar.


ANNENİN HİKAYESİ BİTELİ ÇOK OLDU!.. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz seneye de devam eder. Hikaye sürekli doğuruyor ve besleniyor. Anne’nin hikayesi biteli çok oldu. O nedenle sezon sonunda biteceği belli.


ASKER DİZİLERİ İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR Asker dizilerinin akıbetini haziran sonunda göreceğiz. Bir furya olarak başladılar ve iyi durumdalar. Ama biraz zamana ihtiyaçları var.


YAZ DİZİLERİNİN BAYRAKTARI: NO: 309 No:309 tartışmasız yaz dizileri arasında bayrağı tek üstlenen dizi oldu. Hala yüksek reytinglere imza atıyor. Kanalın yapacağı en mantıklı hamle yazın No:309’a devam etmek olacaktır.


Aşk ve Mavi gelecek sezona taşınacak bir diğer dizi... Aslında bir drama izliyoruz. Ancak dizinin komedi ayağı çok sağlam. Ayşegül Ünsal dramedi türündeki başarısıyla diziyi başka bir yere taşıyor.


Bu sezon tüm starlar ekrandaydı. Ama hikayeler uzun süreler nedeniyle uzun süreli star olmayı başaramadı. Umarım herkes yeni sezona iyi hazırlanır ve uzun soluklu, iyi planlanmış, hikayesi doğurabilen işler izleriz. Kaynak: gazetevatan.com