Şevval Sam: "Erkekler sevmeyi bilmiyor"

Cihangir'de görüntülenen Şevval Sam, çok dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Oyuncu, "Şefkat gösteren erkek, sevmeyi bilen erkek, erkekliğini yitirmiyor"


Önceki gün Cihangir'de görüntülenen Şevval Sam, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Kadın cinayetleri hakkında konuşan oyuncu, "Kadınların sözcüsü gibi bir bayrağı taşımıyorum. Her kadın kendinin sözcüsü olacak kadar güçlü aslında... Bu erkeklere özel bir alkış olarak algınlanmasın, ben yaşam hakkı sorgucusuyum.” dedi.


Sam, “Bir kadın sadece anne değil, bir kız çocuğu değil, ben insanım kendini insan gören cinsiyetten bağımsız insan gören bütün erkek dostlarımızı buraya bekliyorum' dedim bu mücadelede desteklerini de bekliyorum çünkü şiddeti savunan erkek potansiyelini ne kadar yalnız bırakırlarsa onlarında onuru kurtulacak." dedi.


"Çünkü erkekler genellemeyle bir şekilde hepsi şiddet içerikliymiş gibi kategorize ediliyor." diyen Sam, "Ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Bir karıncayı bile incitmeyen erkek dostlarımız da var. Cinsiyetten bağımsız olarak kendisini o şiddetin bir parçası olarak görmeyen erkeklerin de desteklerini bekliyorum" dedi.


Gazetecilerin idamla ilgili sorularını yanıtlayan sanatçı, "Ben hiçbir konuda idam taraftarı olamam. Bu Allah'a şirk koşmaktır idam. İnsanın adaleti bunu yapmaya müsait değil. Geri dönüşü olmayan bir şey. Bir sihirli değnek beklemiyorum ama herkes üzerine düşeni yapacak. Burada özellikle erkeklere çok büyük iş düşüyor. Şefkat gösteren erkek, sevmeyi bilen erkek, erkekliğini yitirmiyor" şeklinde konuştu.


"Siz şiddete uğradınız mı?" sorusuna Sam, "Bana kimse böyle bir şey için cesaret edemedi. Başıma gelse hakkımı arayabileceğim oluşumları kovalardım. Bununla ilgili ciddi çalışmalar yapan platformlar var. Çocuklar tacize uğruyor, kadınlar öldürülüyor… Gerçek anlamda bu sorunun tespiti için sosyolojik bir araştırma yapılsın, kaynağı tespit edilsin. Şiddete hiçbir açıklama olamaz. Sevmeyi öğretmek gerekiyor" cevabını verdi.