ALTIN KOZA ONUR ÖDÜLLERİ VERİLDİ!

18'inci Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin açılışında yönetmen Ali Özgentürk ile sinema sanatçıları Nebahat Çehre ve Kadir İnanır'a ''Yaşam Boyu Onur Ödülleri'' verildi.Merkez Park Amfi Tiyatro'da düzenlenen açılış töreni ve onur ödülleri için gelen sanatçılar kırmızı halı üzerinden geçerek tören alanına girdi.

Konuşmaların ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekil Zihni Aldırmaz, ''Yaşam Boyu Onur Ödülü''nü Ali Özgentürk'e verdi.

Özgentürk, sahnede yaptığı konuşmada, Adana'ya yakışan, çok sesli bir festivali gerçekleştirdikleri için Adanalılara teşekkür ettiğini belirtti.

Çok duygulandığını ifade eden ve gözlerinin yaşardığı gözlenen Özgentürk, ''Öncelikle düşmanlarıma teşekkür ediyorum. Çünkü onlar olmasa üretemezdim. Sinemayı dimdik ve gerçekçi bir şekilde yapan genç sinemacılara teşekkür ediyorum. Babama teşekkür etmek istiyorum, çünkü o benim baş mimarım. Kendime teşekkür etmek istiyorum, çünkü ben olmasaydım bu ödülü almazdım. Adana halkına teşekkür etmek istiyorum çünkü 19 yaşıma kadar ruhumu onlar dizayn ettiler. Dadaloğlu'na, Karacaoğlan'a, Yılmaz Güney'e teşekkür ediyorum. Onlar olmasaydı ben bu ödülü alamazdım'' diye konuştu.

'ADANALILAR, GERÇEK BİR SİNEMA SEVDALISIDIR'

Aynı ödüle layık görülen Kadir İnanır'ın ödülünü ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin verdi.

İnanır, ödülünü alırken, Türk sinemasının güçlenmesi ve gelişmesi noktasında Adana'nın oldukça önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı.

Bu noktada sanatçılar olarak Adana'nın hakkını ödeyemeyeceklerini ifade eden İnanır, ''Geçmişte Adana'nın desteği olmadan film çekmek çok zordu. Adana ve bölgesinin istediği her film, mutlaka İstanbul'da gösterime girerdi. Ve en güzel filmleri de onlar istediler. Adanalılar, gerçek bir sinema sevdalısıdır. İnsanlarıyla birlikte Adana, bizim mesleğimize çok önemli katkılar sağladı. Meslek hayatımın 42. yılında böylesi bir gecede onurlanmak, bir sanatçının istediği ve arzuladığı en büyük değerdir. Daha önce yine Adana'da almış olduğum, 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün yanına şimdi bu ödülü koyacağım'' dedi.

'BİR İNSAN İÇİN ALABİLECEĞİ EN ÖNEMLİ ÖDÜL'

''Yaşam Boyu Onur Ödülü''ne layık görülen bir diğer isim Nebahat Çehre'ye ise ödülünü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz verdi. Çehre, kendisinin de Adanalı sayıldığını belirterek, ''Burada geçmiş dönemde çektiğimiz bir filmde beni diri diri toprağa gömmüşlerdi. O zaman çok korkmuştum ve oyunculuk adına da büyük heyecan yaşamıştım. Bir insan için alabileceği en önemli ödül, 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'dür. Bu onura layık olmaya çalışacağım'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mazhar, Fuat, Özkan (MFÖ) grubu konser verdi.

'NEDEN VERDİKLERİNİ BİLMİYORUM'
Bu arada, törende ödüle layık görülen yönetmen Ali Özgentürk, Merkez Park Amfi Tiyatro'ya gelişi sırasında gazetecilerin duygularını sorması üzerine, ''Neden verdiklerini bilmiyorum. Sahnede bir şeyler söyleyeceğim'' dedi.

Verilen ödülün çok değerli olduğunu düşündüğünü belirten Özgentürk, şöyle devam etti:

''Hak edip etmediğimi bilmiyorum artık. Altın Koza'nın Adana'ya yaraşır iyi bir festival olma mücadelesi verdiğini düşünüyorum. Ama bir şey var. Bizim film festivallerinde resmi insanlar çok öne çıkıyorlar. Valiler, bakanlar. Bu festivaller sanat, kültür insanlarının festivalleri. Bizim dinimizde hayır yapanlar hiç ortaya çıkmazlardı. Belediye başkanları festival yapıyor devamlı sahnede konuşuyor. Bakanlar konuşuyor, Vali konuşuyor. Antalya'da festival yapıyorlar orada da CHP'liler konuşuyor. Sanat ve kültür festivali bu. Bunu çok dikkate almak lazım. O sahnede oyuncular ve yönetmenler olmalı. Burada 50 tane resmi araba gördüm. Burada içeri giremiyoruz. Bu bir kültür ve sanat olayı başka şeyi karıştırmamak lazım.''