AŞK VE HAYAL'E SÜRYANİLER'DEN TEPKİ!

Atv televizyonunda yayınlanan "Aşk Bir Hayal" adlı dizisinde canlandırılan Süryani karakterlerin "ahlaksız, seks düşkünü" gösterilmesine Türkiye ve Avrupa'da bulunan Süryani kurumlarından tepki geldi.Bu durumu kınayan Süryani dernekler, toplanan imzaları Atv yönetimine gönderme kararı aldı.

Atv yönetimine gönderilen mektupta şunlara yer verildi: "Biz aşağıdaki kurum, kuruluş ve aktivistler olarak 'Aşk Bir Hayal' dizisinde canlandırdığınız Süryani karakterlerinin (Süryani kadınlarını ahlaksız ve seks düşkünü, Süryani ruhani liderlerini para düşkünü ve Yunan papazları gibi gösterip aynı anda iki halkı vuran) şahsında bu toprakların en kadim halkı olan Süryanileri ve yine bu toprakların en kadim dini olan Hıristiyanlığı; aşağılayıcı, namussuz ve ahlaksız gibi karakterlere bürüyerek göstermeniz, çok acılar çekmiş ezilen bir halk olan Biz Süryani halkını derinden yaralamıştır.

Bu tip diziler ülkede inşa edilmekte olan barışa, kardeşliğe, en temel insan hakkı olan din özgürlüğüne yapılmış büyük bir darbedir. Süryani halkının hoşgörüsünü, sabrını taşıran bu tip ırkçı, ötekileştirici, belden aşağıya vuran dizileri protesto ediyor, barıştan, kardeşlikten, insanca ve onurluca bir yaşamdan yana olan herkesi protestoya davet ediyoruz. Atv yönetimini uyarıyor ve bu dizinin bir an evvel yayından kaldırılmasını talep ediyoruz. Hakları ve dinleri aşağılayan bu diziyi kınıyoruz."