BİLGİNER, KENDİSİNE 'YAVŞAK' DEDİRTMEDİ!

"Oyuncuların çoğu yavşaktır” diyerek polemik başlatan Haluk Bilginer, kendisine “Yavşak” diyen tiyatrocu Hilmi Bulunmaz’a kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle ihtarname gönderdiBir dergiye “Babam öldü ama hâlâ sahneye çıkarım yavşaklığına asla inanmam. Önce insandır önemli olan, oyun değil” diye açıklama yapan, ardından da bir internet sitesine gönderdiği yazıda “Yavşak da ne kadar güzel bir sözcüktür, değilmi? 'Yav' diye alt perdeden başlayıp 'ş' harfinden aldığı güçle suratta tokat gibi patlar” diyen Haluk Bilginer, tiyatroyun.blogspot.com sitesinde kendine “Yavşak” diye yazan tiyatrocu Hilmi Bulunmaz'a ihtarname gönderdi.

AĞIR İTHAMLAR VAR
Bulunmaz, tiyatroyun.blogspot.com adlı sitede Bilginer, sahibi olduğu Oyun Atölyesi ve Oyun Atölyesi'nin Genel Müdürü Kemal Aydoğan hakkında ağır ithamlarda bulunan bir yazı yazdı. Yazıda “Linççi Oyun Atölyesi'nin patronu Haluk Bilginer'in bu yavşak tavrına karşı, oyunculardan bazıları tepki gösterdi. Linççi Oyun Atölyesi'nin patronu Haluk Bilginer'in genellemeci ve yavşak tavrı, genellemeci ve yavşak tavırlarla sürüp oyunculuk kavramını kirletiyor! Linççi Oyun Atölyesi'nin patronu Haluk Bilginer, Linç Kampanyası içerisindeki iftira metnine imza atma sorumluluğunu taşırken, şimdi de yavşaklaşıyor!” gibi ifadeler kullandı.

'KİŞİLİK HAKLARIM İHLAL EDİLDİ'
Kendisine karşı kullanılan 'yavşak' kelimesinden rahatsız olan Bilginer, kendisi ve Oyun Atölyesi adına avukatı Süleyman Anıl aracılığıyla, Kadıköy 17. Noterliği'nden Bulunmaz'a ihtarname gönderdi. Avukat Anıl,müvekkillerinin kişilik haklarının ihlal edildiğini, bu yüzden içeriğin yayından çıkarılmasını, aksi takdirde dava açacaklarını belirtti: “Söz konusu yayınlarla, alenen müvekkillerimizin şeref ve haysiyetlerinin ihlal edildiği tartışmasızdır. Bu kapsamda, her türmaddi vemanevi tazminata dair talep ve dava haklarımız saklı kalmak kaydıyla: internet ortamındaki içeriğin yayından çıkarılmasına, aksi halde yasal haklarımızı kullanacağımızı ihtaren bildiririz.” Site yöneticileri ihtarname üzerine yazıyı siteden kaldırdı. Yazıyı yazan tiyatrocu Hilmi Bulunmaz ise, konuyla ilgili bir yazı yazacağını açıkladı.