EŞCİNSELLERDEN OSMAN SINAV'A TEPKİ!

LGBTT örgütleri, 'Kılıç Günü' adlı televizyon dizisinde iki erkeğin yarı çıplak aynı yatakta bulunduğu sahne ile ilgili demecinde "İyiliği bütün güzelliğiyle gösterebilmek için karanlığı da bütün çıplaklığıyla göstermek lazım" diyen yapımcı Osman Sınav'a tepki gösterdi.Eşcinsellere yönelik ayrımcılık ve şiddete dikkat çeken LGBTT örgütleri, Sınav'ın açıklamalarının eşcinsellere yönelik düşmanlığı kışkırtacağını belirttiler, Sınav'ın eşcinsellerden özür dilemesini istediler:

"Eşcinseller, 'genel ahlak' kodları üzerinden işleyen heteroseksist toplumsal düzen tarafından dışlanırken, nefret cinayetleri sonucu öldürülürlerken, istihdam ve eğitim alanlarında ayrımcılıkla karşılaşırken, Osman Sınav'ın eşcinseller hakkındaki sözleri, toplumun diğer kesimlerini eşcinseller aleyhine kışkırtmakta ve düşmanlık yönünde tahrik etmektedir.

Sokak ortasında cinsel yönelimleri sebebiyle nefret suçlarına maruz kalan eşcinsellere yönelik bu sözler, basit bir fikir beyanı olarak kabul edilemez. Osman Sınav, nefret söylemi üretmiştir ve homofobisini açıkça sergilemiştir. Halihazırda homofobik ayrımcılık ve şiddet pratiklerinin yaygın şekilde eşcinselleri hedef aldığı bir toplumsal düzen içerisinde Osman Sınav'ın bu sözlerinin, bundan sonra eşcinsellere yönelik gerçekleşecek nefreti körükleyeceği açıktır."

Osman Sınav ne demişti?
"Kılıç Günü" dizisinin yapımcısı Osman Sınav, 20 Eylül'de HTMagazin'de Mustafa Büyüksipahi'ye verdiği demeçte, Kılıç Günü dizisinde iki erkeğin yarı çıplak aynı yatakta bulunduğu sahne ile ilgili olarak şunları söylemişti:

"Bu sahneleri provoke amaçlı kullanmadık. Böyle bir amacımız olsaydı önceden görselleri basına verirdik. Hikâyemizde Firavun'un sarayından bahsediyoruz. Firavun'un sarayında böyle şeyler vardır. Bunlar gerçektir. Karakter tanımlaması yapıyoruz.

İyiliği, bütün güzelliğiyle gösterebilmek için karanlığı da bütün çıplaklığıyla göstermek lazım. Yoksa 'iyi' hissedilemez. Sığ kalır.

Biz kimsenin cesaret edemediği şeyleri göstermeye çalışıyoruz. Ahlâksızlık propagandası yapmıyor, aksine o tip insanların profilini sergiliyoruz. Bu kişiler ve ahlâksızlıklarını gösterebilmek için ahlak sınırları dışına çıkmadan bir şeyler yapmak zorundayız."