FACEBOOK'DA İLK 5 KURAL!Amerika'nın 'cool' bloglarından 'Stuff Hipsters Hate'in yazarları Brenna Ehrlich ve Andrea Bartz nezaket kurallarının sanal dünyada işlemediğini görünce durumdan hareketle bir makale kaleme aldı. Makaleyi çok beğenen CNN de okurlarıyla paylaşıp, “Bu iki alaycı zihnin zeka ve ne yazık ki gerçeklerle dolu makalesini kaçırmayın” dedi. İşte sanal dünyanın adabı muaşeret kuralları:

1 - Geçen gece ayaküstü tanıştırıldığınız bir kişiye ertesi sabah hiç bir mesaj eklemeden, kendinizi tanıtmadan arkadaşlık teklifi göndermeyin. Kim olduğunuzu hatırlamıyor bile olabilir.

2- Fotoğraf albümlerinizdeki kişileri kendilerine sormadan isimlendirmeyin. Zira Facebook'ta insanları en çok çıldırtan meselelerden biri de habersizce 'tag'lenmek. “Ben bu gece dışarı çıkmayacağım” deyip sevgilisini atlatan ertesi gün de bir arkadaşının Facebook albümünde beliriverince, 'bunu hesaba katmamıştım' diye
kara kara düşünen insan sayısı bir hayli fazla. Sadece birini atlatmak da değil mesele, bu bir tercih: Sanal dünyada yüzünü göstermek istemeyen insanlar var.

3 - Twitter'da arkadaşlarınızla sohbet etmeyin. Twitter'ın kullanım amacı ol değil! Sizi takip edenler, arkadaşınıza 'evet', 'olabilir' yazdığınızı görmek için etmiyor.

4 - Resmi ilişki içinde olduğunuz, sizli bizli konuştuğunuz bir insanla sanal alemde de resmiyeti koruyun. İş yerindeki 'merhaba merhaba' Facebook'ta 'naber?'e dönüşmesin.

5 - Arkadaşlarınıza kendi blogunuzu, grubunuzu, internet sitenizi 'beğensinler' diye teklif göndermeyin, reddedene baskı yapmayın.