KEMAL KILIÇDAROĞLU AÇIKLAMA YAPIYOR

Canlı yayınCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yapıyor:

"Her siyasetçi için temel bir görev ve ahlaki bir sorumluluktur. Bu duygu ve düşünceyle yurttaşlarımızın ortaya koyduğu iradeyi saygıyla karşılıyorum. Bir konuya dikkat çekmek sitiyorum Halkın iradesine saygıgösterilmesinin çok önemli koşulu, uygun ortamın yaratılmasıdır. Bir taraf olan bertaraf olur diyen bir süreci yaşadık. yurttaşların özgür iradeerine ipotek konmaya çalışıldı. Malesef AKP kampanya sırasında sınıfta kaldı.

Bu anayasaylai AkP iktidarı,sadece kendine yarayan bir sistem kurmak için adımını atmıştır. Bu konuda yurttaşlarımızı uyarmaya aynı sorumluluk ve kararlılıkla devam edeceğiz. İki kutuplu bir siyasete hizmet ettiğini ortaya koymuştur. Bu gergin siyasi otamdan .ıkmadan sğalıklı bir demokrasiye kavşmamız mümkğn değildir. Seçmenlerin %42'si hayır demiş, %23'ü oylamaya katılmamıştır. Bu azımsanacak bir takam değldir. İki yay içinde 70 ilde mitingler yaptık ve halkımızla buluştuk. Bu sonucun alınmasında emeği geçen herkese, bize güvenenlere şükranlarımı sunuyorum Elbetee bu akşam ortaya çıkan halk iradesine saygı gösteriyoruz. Ama Türkiye bikrkaç kişinin yaptığı düzenlemerle yoluna devam edemez. Bu ülkenin gerçek sorunlarına çözümler üretecek polikatalar üretmek zorundayız. Daha büyük heyecan, güç ve kararlılıkla devam edeceğiz. Türkiye'yi akrış karış gezme, yurttaşlarımızın dertelerine yurttaşlarımızla birlikte çözüm bulmaa çalılşmalarımız devam edecektir.

%42'lik bir sonuç, CHP açısından iyi bir sonuç: Kampanyada yaptığımız çabaları hepinizi biliyorsunuz. Ama sonuçta halkın iradesi böyle çıktı. Biz bundan sonra da çalışmalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Diğer partiler de hayır oyunu kullandırlar, evet oyunu sadece AKP kullanmadı. Evet ve hayyıroyu kullanan farklı partiler vardır. Bunu poarti başarısızlığı olarak ortaya koymak doğru değildir. Zaten seçim sürecine giriyoruz, aynı çabamızı sürdürüeceğiz.

Oy kullanmaya gelince, ben İstanbul'da kaydım vardı. Ben de biliyordum,o rada oyumu kullanmıştım. Ama benim bilgimin dışında, bilemedğim bir gerekçeyle gidiliyor ve orada adresimin değiştirildiğine dair kaydım siliniyor. Ve ben bunu çok sonra öğreniyorum. Oysa ben de her yurttaş gibi kaydımın olduğunu sanıyorum. Elbettek i bu güzel bir tablo değildir. Bu konuyla ilgili partimi ve arkadaşlarımı üzdüysem özür dilerim. Bu yoğun trafi içinde seçim kütüklerime bakamadım.