KIYAFETLERİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Severek aldığınız bir kıyafeti uzun süre giymek ister, elbiselerinizin çabucak eskiyip yıpranmasından hoşlanmazsınız.Ancak giymekten zevk aldığınız elbiselere gerekli özeniSeverek aldığınız bir kıyafeti uzun süre giymek ister, elbiselerinizin çabucak eskiyip yıpranmasından hoşlanmazsınız. Ancak giymekten zevk aldığınız elbiselere gerekli özeni göstermezseniz, bakımını doğru yapmazsanız dolabınızı sürekli yenilemek mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Kıyafetlerinizin bakımı için ayıracağınız kısacık zaman uzun vadede kazançlı çıkmanızı sağlar.

Kıyafetlerin ömrünü uzatan püf noktaları

* Öncelikle her kumaş türünün farklı bakım istediğini unutmayın.
* Yünlü kumaşlar çabuk tüylenir, keçeleşir. Kesinlikle yıkanmamalı, kuru temizleme yapılmalıdır. Nemi çok fazla çektiği için ütü bezi kullanarak ütülenmeli, nem olmayan bir yerde saklanmalıdır.
* Yünlü bir kıyafeti 2 günden fazla üst üste giymeyin, mutlaka dinlendirin.
* Yünlü giysileri belirli aralıklarla fırçalayın ve eğer kuru temizlemeye vermeyecekseniz elde çitilemeden yıkayın, sakın sıkmayın.
* Yünlü giysileri kullandıktan sonra mutlaka serin bir yere asın.
* Yünlü kıyafetleri, yünlü kumaşlara uygun deterjanlarla yıkayın ve saf yünün çok çektiğini unutmayın.
* Yünlü takım elbiseler, ılık ütüyle nemli bez üzerinden ütülenir. Banyo buharında biraz tutup gece boyunca asılı bırakılırsa da kırışıklıklar düzelir.
* Triko kıyafetlerin bakımı da yünlü kıyafetlerinki gibi yapılmalıdır.
* Polyester kumaşlar yüksek ısıya dayanıklı değildir, yıkarken ve ütülerken bunu aklınızdan çıkarmayın.
* Koyu renk kadife kumaştan kıyafetiniz lekelendi ya da kullanılmaktan parladıysa tuza batırdığınız bir fırçayla rahatça temizleyebilirsiniz.
* Eski kadife pantolonlardaki parlaklığın kaybolması için ütü bezini sirkeli suyla ıslatıp çok sıcak su ile ütüleyin.
* Pamuklu kumaşlar dayanıklı, hafif, yumuşak ve esnektir. Yazlık giysilerde, iç çamaşırlarında ve spor giyimde pamuklu kumaşlar kullanılır. Bu kumaştan olan giysilerinizi rahatlıkla elde yıkayabilirsiniz. Sadece nemli kalmamasına dikkat edin, yıkadıktan hemen sonra kurutun.
* Keten kumaşlar pamuklulardan daha dayanıklı ve parlaktır ama çabuk buruşur. Serin tutma özelliğinden dolayı yazlık giysilerde daha çok tercih edilir. Kolay kolay kirlenmeyen keten kumaş mutlaka kuru temizlemeye verilmeli.
* İpek ısıya ve ışığa karşı hassastır, bu nedenle ipek kumaşlı kıyafetlerinizi kuru temizlemeye vermelisiniz.
* Kaşmir parlak görünümlü, yumuşak ve oldukça hassas bir kumaştır. Bu nedenle kaşmir giysilerinizi mutlaka kuru temizlemeye verin.
* Etiketinde kuru temizleme işareti olan hiçbir kıyafeti elde ya da makinede yıkamayın.
* Eğer kıyafetiniz lekelendiyse yıkamadan önce mutlaka lekesini çıkartın, böylece kıyafetinizin sararmasını önlemiş olursunuz.
* Çamaşır makinesini tamamen doldurmayın. Yıkama sırasında kıyafetlerin birbirlerine sürtünmesi tüylenme ve pamuklanmaya neden olur.
* Tüy bırakan ve üzerine kolay tüy yapışan kıyafetlerinizi aynı anda yıkamayın.
* Hassas kumaşlı elbiselerinizi elde yıkarken suyun çok sıcak olmadığından emin olun.
* Kıyafetlerinizi yıkamadan önce yırtık veya sökük varsa onarın.
* Deterjanı yeterli ölçüde koyun. Az deterjan yıkama suyunun kayganlığını azaltır ve sürtünme dolayısıyla tüylenmenin artmasına neden olur.