MTV’YE GİDEMEMEK TÜRKİYE İÇİN KAYIP

Geçtiğimiz yıl MTV Avrupa Müzik Ödülleri töreninde ‘Avrupa’nın en iyi sanatçısı’ seçilen Manga üyeleri, MTV Türkiye’nin bu yıl yarışmaya sanatçı gönderememesini, grupların yurtdışına açılma ayağını keseceği görüşünde.MTV Video Müzik ödüllerinde geçtiğimiz yıl ödül aldınız. Sizden önce de Emre Aydın vardı. Bu ödül, hayatınızda neleri değiştirdi?
Bu ödül sayesinde Avrupa'daki pek çok ülkede yeni dinleyicilere ulaşmamız ve müziğimizi daha geniş kitlelerle buluşturmamız mümkün oldu. Bu sayede Avrupa ülkelerindeki müzik sektörlerinde yeni bağlantılar edinme fırsatı bulabildik. Ancak neticede bu tip ödüller birer anahtar niteliği taşıyor. Önemli olan bunun devamını nasıl getirebileceğimiz, bu başarının üstüne koyarak kariyerimizi daha ne kadar ileriye götürebileceğimiz. Şu ana kadar hiçbir olumsuz etkisiyle karşılaşmadık.

Eurovision'daki ikincilik yurtdışındaki hayranlarınızın da arttığının bir göstergesi. MTV Türkiye'nin yayın anlaşmazlığı yüzünden bu yıl hiçbir sanatçı ya da grubu yarışmaya gönderemeyecek olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'de üretilen popüler müziğin bu tip bir organizasyon sayesinde yurtdışında tanıtılabilmesi, sanatçı veya gruplarımızın sesini duyurabilmesi açısından son derece önemliydi. Bu imkanın bu yıl var olamayacağını görmek çok üzücü. Diğer tüm ülkelerdeki yerel sanatçıların MTV sayesinde uluslararası arenada kendini gösterme şansı olurken, Türkiye'den kimsenin yer alamaması, bizim geçen yıldan bu yana nasıl yol alabildiğimiz göz önüne alındığında büyük bir kayıp. Ümidimiz, bu anlaşmazlıkların bir an önce çözülmesi ve sanatçılarımız ya da gruplarımızın uluslararası güçlü bir marka ile birlikte yurtdışında seslerini duyurma şansını ve heyecanını tekrar yaşayabilmeleri yönündedir.

MTV Adria'da akustik performansınız yayınlandı. Nasıl tepkiler aldınız?

Özel programlar kapsamında bir defaya mahsus özel performanslar gerçekleştirmek hem şarkıların farklı boyutlarıyla dinleyiciye ulaşarak daha çok sevilmelerini sağlıyor, hem de bizim farklı çalışmalar kapsamında kendimizi daha iyi ifade etmemize imkan tanıyor. Aldığımız olumlu geri dönüşler bizi tamamen akustik bir projeyi düşünmeye sevk ediyor.

Yurtdışı çalışmalarınız devam edecek mi?

Aslında şu sıralar ağırlıklı olarak yurtdışı işleriyle uğraşıyoruz. Gelecek hafta Kopenhag konserimiz var. Yeni İngilizce single'ımız ilk kez Danimarka'da yayınlanacak. 2011'in ilk aylarında büyük bir Almanya turnesi planlıyoruz. Yeni videomuzun tüm Avrupa'da yayınlanması için MTV ile görüşmelerimiz devam ediyor. Şili'den çok büyük bir festivalden teklif aldık, bir aksilik olmazsa Güney Amerika'ya da uzanacağız.

İngilizce single ne aşamada?

Yeni İngilizce şarkımızı geçen haftalarda Stockholm'de kaydettik. Single'ın bu ayın sonlarında ilk olarak Danimarka'da piyasaya çıkması planlanıyor. Single'ın içeriğini Danimarka'daki şirketle birlikte kararlaştıracağız. Kaç şarkı ya da kaç versiyon olacağı henüz kesinleşmedi.

Albüm için erken

Yeni albüm ne zaman gelecek, bizi bu sene neler bekliyor Manga cephesinde?

Bu sene dediğimiz gibi yurtdışına yönelik çalışmalarımız öncelikli görünüyor. Ancak çok çok yakında Şehr-I Hüzün'den bir şarkıya daha güzel bir video klip geliyor. Yeni albümle ilgili bir şeyler söylemek için henüz erken ama İngilizce şarkılarla, yeni video kliplerle ve bir kaç özel projeyle ortalarda olacağız gibi görünüyor.

Evleneniniz, ayrılanınız, çocuk sahibi olanınız var grupta. Bu durumun ışığında grubun müziği ya da sözleri yeni albümde bir değişim gösterecek mi?

Şarkılarımızda yaşadığımız her şeyden kesitler her zaman olacaktır.

Neden gidemiyoruz

MTV Network International'la buradaki temsilcisi MCD firması arasında temsilcilik süresi üzerine yaşanan ve şu an mahkemelik olan bir anlaşmazlık var. Bu tartışma üzerine önce MTV Türkiye, Digiturk'ten çıkarıldı, sonra da Türkiye'nin Avrupa Müzik Ödülleri'ne katılamaması ihtimali belirdi. MTVNI'nin (MTV Network International) Türkiye'de iletişim faaliyetlerini yürüten Grayling, geçtiğimiz aylarda da şu açıklamayı yapmıştı: “Türkiye'de MCD ile yaşadığımız ihtilafı şu aşamada ayrıntılı olarak tartışamayız, ancak şunu söyleyebiliriz ki, bu ihtilaf giderilemediği takdirde Türkiye 7 Kasım 2010'da Madrid'te düzenlenecek MTV Avrupa Müzik Ödülleri'ne (EMAS) katılamama riskiyle karşı karşıyadır” denilmişti.