SHARM EL SHEİKH

Kızıldeniz’in doğal akvaryumunda, rüya gibi bir tatil sizi bekliyor…Güneşin, denizin ve kumun en sade ve doğal halinin, birbirinden lüks 5 yıldızlı otellerin, su sporlarının, alışveriş ve eğlencenin merkezinde; Sharm El Sheikh…

Uçuş Süresi: 2 saat 10 dakika
Para birimi: Mısır Poundu
Saat Farkı: Yok
Resmi dili: Arapça konuşuluyor ancak İngilizce anlaşmak mümkün.
Vize: Yeşil pasaport için vize istenmiyor, normal durumlarda vize alınması gerekiyor.Mısır'a gittiniz, develer, piramitler, yoğun bir tarih ve çöl sıcakları… Mısır'ın bir de bambaşka yüzünü görmeye ne dersiniz? Deniz, güneş, kum ve birbirinden güzel plajlar… Son 20 yıldır turizm patlaması yaşayan Sharm-El Sheikh bundan önce sadece küçük bir köymüş… Şimdilerde ise dünyanın en iyi dalış merkezlerine sahip olması ve su sporlarının hemen hemen tümüne elverişli olması ile ününe ün katıyor.

Turizm özel bölgesi olarak ilan edilen Sharm-El Sheikh, koruma altına alınan sayılı şehirlerden biri… Bölgede dalış merkezlerinin önemli bir pozisyonda olmasından dolayı oldukça popüler. Dalmayı bilmiyorsanız eğer sakın üzülmeyin, çünkü burada birbirinden iyi eğitim merkezleri, size denizin altındaki muhteşem güzelliği göstermek için bekliyor. Sharm-El Sheikh'te en çok keyif alacağınız faaliyetlerden biri de, alt kısımları camdan yapılmış gemilerde, denizin muhteşem güzelliğini seyretmek olacaktır.

Dünyanın en büyük su altı milli parkı Sharm El Sheikh'te bulunuyor. Ras Muhammed Burnu adı verilen parka gemilerle ulaşılabiliyor. Mercan kayalıklarının zarar görmemesi için, gemilerin kıyıya yaklaşmasına izin verilmiyor. Bu bölge, dalış tutkunlarının gözde mekanı olmasının dışında, harikulade doğa yaşantısıyla da sizi hayran bırakacak… Şimdi düşünün, masmavi bir deniz, diğer yanda mercan kayalıkları, çeşit çeşit kuşlar ve denizin dibinden geçen rengarenk balıkların tam ortasındasınız. Doğal güzelliklerin bütün nimetlerinin ortasında olmak size anlatılamayacak bir huzur katacak eminiz…

Sharm'ın kuzeyindeki Na'ma Beach, turistlerin ziyaret ettiği gözde plajlardan… Private beach'lerinde bulunduğu plajda, VIP kısımları en çok rağbet gören yerlerden.

Cuma günleri Mısır'da genellikle tatil ilan ediliyor. Cumartesi gününe kadar iş yerleri ve bankalar kapalı oluyor. 7 Ocak Coptic Christmas adını verdikleri bayramlarını kutluyorlar. 22 Şubat ise Mısırılıların Birleşme Günü olarak kutlanıyor. 25 Nisan'da ise Sinai Yarımadası'nın Kurtuluş Günü. 1 Mayıs bizde olduğu gibi geleneksel olarak Mısır'da da İşçi Bayramı olarak kutlanıyor.

Ekim ayı Mısır tatili için en uygun zaman. Mısır akşamları gündüzlere göre biraz daha serin olabiliyor. Aralık ve Şubat ayları Sharm El Sheik'te yüzme keyfinden sizi mahrum edebilir.


Yemek yemek başka ülkelerde daima sorun olmuştur. Damak tadınıza, inançlarınıza ya da keyfinize uygun yemek yemekte bir hayli zorlanırız. Ancak Mısır Sharm El Sheikh'te dünya mutfaklarından çok fazla örnek bulabilirsiniz. Ama o kadar yol gelipte Sharm El Sheikh'e özgü yemeklerden yemeden dönmekte olmaz. Türk mutfağı ile epey benzerlik gösteren Sharm El Sheikh mutfağında, et ve balık çeşitlerini mönülerde sıklıkla görebilirsiniz. Pirinç ve pirinten yapılan yemekler ise lezzeti ve sunumuyla sizi baştan çıkarabilir.
Mısır'da hijyen konusuna birazcık özen göstermenizde fayda var. Özellikle sıcak havada içeceğiniz suları kapalı olarak temin etmenizde fayda var.

Tabiiki de Mısır'a kadar gelmişken nargile ve kahve içmeden olmaz. Zaten siz unutsanız da, Sharm el Sheikh'in hangi sokağını gezerseniz gezin mutlaka burnunuza nargile ve kahve kokusu gelecektir. İster sade, ister meyveli, ister kahveli nasıl içmek istediğiniz sizin zevkinize kalmış. Girin kafelerden birine, kokusunu beğendiğiniz nargilenin siparişini verin ama yanına da mutlaka okkalı bir Türk kahvesi söyleyin ve Sharm el Sheikh'in keyfini doyasıya çıkarın.


Sevdiklerinize hediye almadan dönmeyin!
Mısır'dan alınabilecek ürünlerin başında tabiiki de, piramitler, firavunlar ve Mısır'a özgü olan objeler, heykelcikler olacaktır. Ancak Sharm el Sheikh'te alışveriş için bilmeniz gereken ilk nokta, bu şehrin diğer Mısır şehirlerine göre daha pahalı olduğudur. Özellikle alışverişlerinizde sıkı bir pazarlık yapmadan sakın bir şeyler satın almayın.
Sharm el Sheikh, lüks alışveriş adına size bir çok ürünü bir arada sunan bir şehir. Özellikle şehir merkezi olan Nama Bay'da lüks mağazaların bir çok şubelerini bulabilirsiniz.


Hem gezebileceğiniz hem de keyifle alışveriş yapabileceğiniz, "Eski Çarşı" Sharm el Sheikh'in en ünlü çarşısıdır. Bu çarşı İstanbul'da bulunan Kapalı Çarşı benzerinde bir yerdir. Bu çarşıda genel olarak, takı, saat, heykeller, eşarplar, papirüsler, giyim eşyaları ve buna benzer bir çok ürününü bulabilirsiniz.


Tanura dansıyla müthiş eğlence başlıyor!

Eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun Mısır'ın bu şehrinde her zevke hitap eden bir çok seçenek bulabileceğiniz kesin. Özellikle Mısır'ın özel "bin bir gece" eğlencelerine katılabilir, "Tanura" dansını seyredebilirsiniz. Eğlence anlayışınız daha bilindik şeyler ise, Sharm el Sheikh, size bu konuda da kapılarını sonuna kadar açacaktır. Turizm şehri konumunda olan bu şehirde, son yılarda açılan dünyaca ünlü otellerde konaklamanın dışında da imkanlarından da yaralanabilirsiniz. Ayrıca, Sharm el Sheikh'te başta merkez Nama Bay olmak üzere, bir çok bölgesinde bulunan dünya standartlarında ki kafe, bar ve restoranlarda da gönlünüzce eğlenebilirsiniz.
Ayrıca sizi ne kadar eğlendirir, ne kadar hoşunuza gider bilinmez ama! Sharm el Sheikh'e tatile gelen insanların bir çoğu gece eğlencelerini burada bulunan kumarhanelerde geçiyorlar. Siz yinede oldukça dikkat ederek şansınızı deneyebilirsiniz.


Modern dizayn edilmiş küçük otelleri, büyük otel komplekslerinin yanında hiçte sönük kalmıyor. Casinolar, diskolar ve gece klüpleri ile eğlencenin doruğuna çıkan ziyaretçiler, dalış, rüzgar sörfü ve diğer su sporları ile gündüzlerini dolu dolu geçiriyorlar.