YARGIDA ÖNCE REİNA SONRA KADIN İDDİASI!

İDTM ile CNR Fuarcılık arasındaki tahliye davasına ilişkin soruşturmada ortaya çıkan “rüşvet skandalı”nın parayla sınırlı olmadığı öne sürüldüEn büyük ortağı İstanbul Ticaret Odası (İTO) olan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Fuarcılık arasında yaklaşık 5 yıl önce başlayan fuar salonlarının tahliyesine ilişkin davaya ilişkin olarak, 2008'de bir ihbarmektubu ile başlatılan rüşvet soruşturmasının ayrıntıları netleşiyor.

Soruşturma kapsamında, CNR'daki rüşvet olayı ile birlikte 20 ayrı suç dosyası daha olduğu bildirilirken, yakalama kararı çıkarılan İTO BaşkanıMurat Yalçıntaş dün gezisini yarıda keserek ABD'den döndü. Franfurt üzerinden uçakla Ankara'ya gelen Yalçıntaş, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Emniyet'e götürüldü.

RÜŞVET SONUCU DEĞİŞTİRMEDİ
26 kişinin gözaltına alındığı ve 12 kişi hakkında yakalama kararının çıkarıldığı soruşturmayı derinleştiren polis, iddiaya göre, İstanbul'daki ünlü eğlencemerkezi Reina'nın işletmecisiMehmet Koçarslan'ın, Avukat N.O. aracılığıyla ulaştığı Yargıtay'da görevli iki tetkik hâkimi ve bir yazı işleri müdürünü Reina'da ağırladığını belirledi.

Koçarslan'ın Boğaz'daki ihtilaflı bir arazi için yardımistediği iki hâkimin gece boyunca kadınlarla ünlü eğlence kulübünde eğlendiği sonra da geceyi kadınlarla birlikte geçirdiği öne sürüldü. Ancak Yargıtay'daki dava Koçarslan'ın aleyhine sonuçlandı. İddiaya göre hâkimleri rüşvet çarkına sokan ise Hâkim Mustafa O.

'NECDET'İ BUL HALLEDER'
Bu arada, rüşvet çarkına giren hemen herkesin Ankara'daki Avukat Necdet O.'dan yardımistediği ortaya çıktı. Davasını kaybetmek üzere olanların yaptığı telefon görüşmelerindeki “Necdet'i bul o halleder...” sözleri, polisin teknik takibine takıldı. Yine iddiaya göre, polisin elinde, 1 milyon 200 bin Euro'luk rüşvet pazarlığında 200 bin TL'nin teslimanının gizli kamera görüntüleri de var.

'SEKS KAYITLARI ŞANTAJ İÇİN KULLANILDI'
İTO'nun bir iştiraki olan İDTM'nin açtığı tahliye davalarının CNR Fuarcılık lehine sonuçlandığı Nisan 2008'de başlatılan rüşvet operasyonunun kaynağı, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'na gönderilen Ahmet Aydın imzalı bir ihbar mektubuna dayanıyor.

İhbar mektubunda, İTO ile CNR arasındaki anlaşmazlık nedeniyle açılan davaya bakan Hâkim A.Ü.'nün, davayı İTO adına takip eden R.D.'nin “ayarladığı kadınlarla” birlikte olduğu ve çekilen ilişki görüntülerinin şantaj amaçlı kullanıldığının iddia edildiği bildirildi. Mektupta R.D.'nin davalara bakan hâkimler F.A. ile U.B.'ye de kadın bulduğunun belirtildiği ileri sürüldü.

'İKİ TARAF DA GÖRÜŞMEK İSTEDİ'
Rüşvet soruşturmasına adı karışan eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamayla kendisini savundu. Açıklamada, soruşturmaya konu dosyanın oybirliğiyle karara bağlandığı, Başkan Erdoğan'ın sadece bir oyu bulunduğu, bütün heyeti etkilemesinin söz konusu olamayacağı belirtildi.

Erdoğan'ın, iddiaların bu yıl nisan ayında ortaya çıkması üzerine, Yargıtay'a başvurarak, şahsına yönelik haksız ve yersiz iddianın soruşturma açılmak suretiyle incelenmesini talep ettiği de belirtildi. Haberlerin aksine Erdoğan'ın gözaltına alınmadığının kaydedildiği açıklamada, “Hakkında kendi istemi doğrultusunda Yargıtay tarafından yapılan inceleme dışında herhangi bir yargısal süreç de bulunmamaktadır” denildi.

Öte yandan Erdoğan'ın yakın çevresine kendisini, “Aralarındaki kavgada bizi kullanıyorlar” diye savunduğu belirtildi. Hasan Erdoğan'ın, rüşvet alırken görüntülerinin bulunduğu iddiasını da “Olsaydı, Yargıtay'daki soruşturmada bana gösterirlerdi” diyerek yalanladığı ve “Davada iki taraf da bana gelip görüşmek istedi, ama görüşmedim” dediği öğrenildi.

EK GÖZALTI SÜRESİ ALINDI
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ortaklaşa yürüttüğü rüşvet soruşturması dün gün boyu devam etti. Cumhuriyet savcıları Hüseyin Kocabey ile Mehmet Tamöz'ün yürüttüğü soruşturmaya, hâkim ve avukatların da suçlanması nedeniyle savcılar Murat Esen ve Halil Maçkaya da dahil edildi.

Soruşturma savcıları dün, gözaltındaki 26 zanlıyla ilgili ek gözaltı süresi aldı. Soruşturmanın önemli isimlerinden Reina'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan'ın ise operasyondan birkaç gün önce yurt dışına çıktığı ve halen Fransa'da bulunduğu öğrenildi.

ABD'DEN DÖNDÜ GÖZALTINDA
Hakkında yakalama kararı çıkartılan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, ABD'den döndü. Türk/Amerikan İş Konseyi toplantıları için ABD'de bulunan ve hakkındaki iddialar üzerine programını yarıda kesen Yalçıntaş Frankfurt üzerinden Ankara'ya geldi. Esenboğa Havalimanı'nda polis tarafından karşılanan Yalçıntaş, sağlık kontrolünden sonra Emniyet'e götürüldü.

'ALLAH DUALARIMI KABUL ETTİ'
Dün aralarında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Yargıtay üyeleri, işadamları ve avukatların da bulunduğu 40'a yakın ismin gözaltına alınması yönünde karar alındığına yönelik haber CNR Fuarcılık'ın sahibi Ceyda Erem'i sevindirdi. Erem Twitter'da sevincini 105 takipçisiyle “Hamdolsun ilahi adalet bir bir tecelli etmeye başladı.

Son 5 yıldır her gece ağlayarak ettiğim duaları Allah kabul etti” diyerek paylaştı. Ceyda Erem'in bu dileği aslında İDTM yönetimi ile arasında uzun süredir devam eden kavganın Murat Yalçıntaş'ın İTO Başkanlığı'na seçilmesi sonrasında alevlenmesinden kaynaklanıyor. CNR'ın İDTM ile arasındaki 3 davadan 2'sini kazanan Erem, son davayı kaybetmiş ancak hâkimlere rüşvet verdiği iddiasıyla açılan davada beraat etmişti.