Aytaç Şaşmaz: "Su hayattır!"

Çocukların severek takip ettiği, “Dünya Bizim Evimiz” podcast serisi, yeni bölümünde ünlü oyuncu Aytaç Şaşmaz’ın seslendirmesiyle denizlerin kirliliğine odaklanıyor. Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ile iş birliğiyle hazırlanan podcast serisi, 6. bölümü “Denizlerin Kirlenmesi ve Korunması”nda hayatın devamlılığı için denizlerin temizliğinin önemi anlatılıyor. Başarılı oyuncu Aytaç Şaşmaz’ın gönüllü olarak seslendirdiği serinin bu bölümünde, çocuklar hayvanlar

Aytaç Şaşmaz:

Bu bölümde Aytaç Şaşmaz’ın sesiyle hayat bulan, çocukken denizden çıkmayan ve deniz sevgisi nedeniyle dalgıç olan Kaya’nın anlattığı bir hikâyeyi dinliyoruz. “Denizler kirlenirse önce deniz canlıları tehlikeye girer. Sonra da insanlar... Çünkü su hayattır” diyen dalgıç Kaya, deniz kirliliği konusunda kendisinden yardım isteyen Eylül ve Toprak’ın hikayesini paylaşmak için bizleri geçmişe götürüyor. Ve bizlere dostu, deniz kaplumbağası yani Caretta Caretta’nın başına gelenleri hatırlatıyor.

Kaplumbağaların müsilaj nedeniyle denizde yolunu bulamayıp kaybolmasının anlatıldığı bu bölümde, Karga, Kurt, Papağan, Kaplumbağalar, Balık ve Mirket, hep beraber Eylül ve Toprak’ın evindeki pencerenin başında toplanıp konuşur. Ve dalgıç Kaya hikâyeye burada dahil olur: Hep beraber bir tekneyle Marmara Denizi’nde keşif gezisine çıkıp müsilaj sorununu öğrenirler. Hayvanların ve çocukların denizlerin nasıl kirlendiğini ve nasıl temiz tutulabileceğini öğrendiği bu yolculuktan sonra tüm dünyada hayvanlar çocuklara, çocuklar ailelerine, deniz kirliliğinin çözümünü anlatır. Çabaları sonucunda denizler kurtulur.

Altıncı bölümü gönüllü olarak seslendiren Aytaç Şaşmaz, anlatıcı Kaya olarak çocuklara şöyle seslenir: “Unutmayın denizlerin kirlenmesi yalnızca denizlerde yaşayan hayvanlar için korkutucu bir durum değil, biz insanlar için de oldukça tehlikeli. Ama ben Kaya abiniz biliyorum ki sizler denizleri kirletmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Siz çocukların doğaya, hayvanlara ve denizlere verdiğiniz değerin farkındayım. Çocuklar hayatımıza ve dünyamıza kattığınız bütün bu güzellikler için binlerce teşekkürler sizlere. Unutmayın Dünya Bizim Evimiz...”

Bu magazin haberleri de ilginizi çekebilir: