Destan başlıyor! İşte detaylar...

Türkiye televizyon tarihinin en iddialı projelerinden biri olan, Bozdağ Film imzalı ‘Destan’ dizisi bu akşam 20.00’de atv’de yayınlanacak ilk bölümüyle ekran yolculuğuna başlayacak.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Yayınlanan tanıtımları ile beklentiyi adım adım yükselten, Türkiye’yle birlikte dünyanın birçok ülkesinde merakla beklendiğini kanıtlayan ‘Destan’, izleyiciyi çok farklı, benzersiz ve efsanevi bir hikayeye davet ediyor. ‘Destan’ dizisi tanıtımlarının gördüğü yoğun ilgiyle Türkiye başta ABD, Norveç, Almanya, Meksika, İspanya, Mısır, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Norveç, Almanya, Fransa dahil olmak üzere 50 ülkede sosyal medya gündemine girdi.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Yapım ve proje tasarımı Mehmet Bozdağ’a ait; yönetmenliğini Emir Khalilzadeh’in yaptığı, senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in kaleme aldığı ‘Destan’ın başrollerini Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar üstleniyor.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Özgün hikayesi, zengin oyuncu kadrosu, görkemli dekorları ve muhteşem aksiyon sahneleri ile ekranlara damga vuracak dizi, Akkız ve Batuga’nın destanlara yaraşır hikayesini anlatacak. Destanların yazılmayıp yaşandığı kadim zamanlarda, savaşçı Akkız düşmanına esir düşer ve kendini acımasız bir iktidar savaşı ile saf bir aşkın içinde bulur. Esir Akkız ile babasının sarayında ezilen çolak ve topal han oğlu Batuga’nın sıra dışı hikayesinde, herkesin göz ardı ettiği bu ikili imkansızı başararak iktidara yürümek üzere güçlerini birleştirirler.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

‘Destan’ dizisinin zengin oyuncu kadrosunda Ebru Şahin, Edip Tepeli, Selim Bayraktar, Kanbolat Görkem Arslan, Teoman Kumbaracıbaşı, Deniz Barut, Elif Doğan, İpek Karapınar, Burak Tozkoparan, Buse Meral, Burak Berkay Akgül, Osman Albayrak, Şahin Ergüney, Ahmet Olgun Sünear, Alper Düzen, Ecem Sena Bayır, Bilgi Aydoğmuş, Esra Kılıç, Hilal Uysun, Evren Erler, Meltem Pamirtan, Faruk Aran, Müge Duygun, Mehmet Sertakan, Aysel Yıldırım, Seca Naz Karabulut, Cihangir Köse, Berna Üçkaleler, Doruk Şengezer, Onur Yenidünya yer alıyor.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Dizisinin danışmanları Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan ve Prof. Dr. Erkan Göksu, hikayenin geçtiği dönem ve dönemin yaşamıyla ilgili oyunculara üç ay boyunca teorik dersler verdi.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Dizinin çekimleri için Bozdağ Film Platosu’nda 20 bin metrekare alanda, sekizinci asır Orta Asya Türk mimarisine uygun şekilde Gök Hanlığı Sarayı ve bahçeleri inşa edildi. Gök Hanlığı Sarayı dahilinde Beykoz Kundura Fabrikası’nda 4.500 metrekare kapalı alan içerisine saray kabul odası ve hanedan üyeleri için yaşam odaları yer aldı. Bozdağ Film Platosu dahilinde ise 5800 metrekarelik açık platoda sekizinci asır Orta Asya Türk mimarisi esas alınarak şehir sokakları ve çarşısı yapıldı. Döneme ait 50 çadırlık iki oba 15 bin metrekare üzerine kuruldu. Obalardaki el yapımı çadırlar Türkmenistan’da projeye özel olarak üretildi. Dekorların inşası altı ay sürerken, 287 kişilik sanat ekibi görev aldı.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Hazırlık süreci bir yıl boyunca devam eden ‘Destan’ dizisi oyuncuları, uzmanlardan kurulu Bozdağ Film Ekibi’nden aksiyon, at binme, ok ve kılıç eğitimleri aldı. Binicilik eğitimleri Bozdağ Film tesislerinde özel olarak yetiştirilmiş atlarla verildi.

Destan başlıyor! İşte detaylar...

Dizinin çekimlerinde kullanılmak üzere Bozdağ Film Platosu’nda yer alan atölyelerde döneme ait 5.300 adet aksesuvar, eşya, kılıç, mızrak, kalkan ve obje üretildi. Oyuncular icin 125 adet kostüm dikilirken, yardımcı ve diğer oyuncular için toplam 8.115 parça kostüm hazırlandı. ‘Destan’ dizisi ekibi 235 kişiden oluşurken, dizinin birinci bölüm çekimlerinde 4.500 yardımcı oyuncu görev aldı.

‘Destan’ her salı atv’de.

Bu magazin haberleri de ilginizi çekebilir: