Dünyaya en çok o diziyi sattık!

Türk dizileri dünyada adını duyurmaya devam ediyor. Yıllar önce çekilmesine rağmen izleyicilerin unutamadığı ve tüm dünyaya satılan Türk dizisi ise 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' oldu.

Dünyaya en çok o diziyi sattık!

Beren Saat, Engin Akyürek, Fırat Çelik, Kaan Taşaner, Esra Dermancıoğlu gibi önemli isimlerin başrolünde yer aldığı dizi, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın da en izlenen dizisi oldu. Milliyet Cadde yazarlarından Sina Koloğlu’un Latin Amerika’da yayın yapan Prensario adlı TV dergisini kaynak göstererek verdiği bilgiler, Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinin dünyada en çok satılan Türk dizisi olduğunu ortaya çıkardı.

İşte yazının tamamı:

Türk dizilerinin dünya satış listesinde ABD’den sonra ikinci olduğu biliniyor. Peki en çok satan 10 Türk dizisi hangisi? Bu konuda net bir bilgi olmadı. Prensario adlı TV sektörü üzerine profesyonel Latin Amerika dergisinin sitesinde, Türk dizileriyle ilgili geniş araştırma yazısı yer aldı. Kaynak, dizi pazarlama şirketlerinin 2018 yılı bilgileri... 35 projemiz, 44-149 ülke aralığında satılıyor. Bu oldukça yüksek bir rakam. En çok satan ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’, tam 149 ülkeye satışı yapılıyor. Listenin sonunda ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ var. Bir sezon oynayan dizi, tam 44 ülkeye satış yapmış. Daha ne olsun!

Bizde tutmadı, satışta ilk 10’da!

Listede böyle ilginç bir durum var. ‘Fatmagül’ ün Suçu Ne?’, artık kendi çapında bir dünya fenomeni... İkinci sırada ‘Kara Para Aşk’ yer alıyor (142 ülke). Üçüncü sırada ‘20 Dakika’ var. (111 ülke). Bu dizi bizde epey sorun yaşadı. Yani beklenen olmadı. Ama yurt dışı pazarı öyle demiyor. Dördüncü sırada ‘Sıla’ (104 ülke) mevcut... ‘Ezel’, beşinci sırada 100 ülkeyle... Sonraki beş ise şöyle; ‘Unutulmazlar’ (89 ülke) ‘Muhteşem Yüzyıl’( 88 ülke), ‘Gönülçelen’ (88 ülke), ‘Asla Vazgeçmem’(83 ülke), ‘Gümüş’ ki bu yurt dışı satış hikayesinin dönüm noktası dizidir (80 ülke), ‘Kayıp’ (80) ülke. Bir dip not, söz konusu dizi de, bizde tutmadı ama yurt dışı satışında ilk 10 içinde.

Hangi kanalın projeleri sattı?

İlk 10 içinde kanallar arasında dağılım şöyle; Atv’nin dört dizisi, Kanal D ve Show TV’nin üç projesi ve Star TV’nin iki yapımı yer alıyor.

Sekiz yıl öncekiler çok satıyor

Dikkatimi çeken ilk 10 içinde bulunan ve dökümü 2018 yılında gerçekleşen listede, 2010 ve öncesi diziler revaçta... Dört yapım, 2005-2009 aralığında çekilmiş olanlar.. En yeni proje, 2015 yılına ait ‘Asla Vazgeçmem’...

Başrolde en çok kimler var?

En çok satan dizilerin oyuncuları kimler?
Tuba Büyüküstün’ün oynadığı üç dizi, en çok satanlar arasında...

Erkek oyuncular arasında ise Engin Akyürek’in başrol oynadığı iki dizi listeye girmiş. Tartışmasız bir ‘Ay Yapım’ tekeli var.
Tam dört dizisi en çok satanlar arasında...