Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı

Ünlü oyuncu ve yönetmen Hamdi Alkan, özel koleksiyonunu görücüye çıkardı. Hamdi Alkan'ın Yeşilçam'a ait orijinal ve büyük bir kısmı elle çizilmiş film afişlerinden oluşan 'Hayatım Koleksiyon' Banu Noyan organizasyonuyla 23 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında bir alışveriş merkezinde sergilenecek.

Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı

Türk Sineması'na damga vurmuş 60 adet film afişini uzun yıllardır biriktirdiğini belirten Hamdi Alkan, "Bu eserler benim için çok kıymetli, hepsi büyük bir emeğin ürünü. İnşallah böyle sergilerle biz, yeni kuşağa bu filmleri bu şekilde anlatıp merak yaratırız. Bu 30 yıllık bir hikaye. Yaklaşık 400 tane film afişi toplayabildim. Birkaç senedir sergilemek istiyordum ama bu zamana kısmetmiş. Sinemamızın 101. yılına armağan olsun" sözleriyle koleksiyonun kendisi için
önemini dile getirdi. Alkan'ı eşi Selen Görgüzel ve kızları da yalnız bırakmadı.

Ünlü sanatçının eşi Selen Görgüzel de "Unutmamak ve unutturmamak adına böyle bir sergi yapılması gerekiyordu. Bir sanatçının misyonu yapılan işi gelecek nesillere taşımaktır. Eşimin böyle bir koleksiyonu vardı. Benim de bir an önce hayata geçirmesi için destekledim" açıklamasında bulundu.

Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı


Serginin açılışı, iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimlerinin katılımıyla 23 Mayıs Pazartesi günü Metrocity AVM'nin sergi alanında gerçekleşti.

Açılışa, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Tamer Karadağlı, Aslıhan Güner, Mert Kılıç, Selda Alkor, Oya Başar, Ceren Moray, Birol Güven, Gani Müjde, Enis Fosforoğlu, Murat Soydan, Ceyda Ateş, Emre Ertürk, Fatih Ürek, Bülent Serttaş, Nazan Şoray, Emre Ertürk, Oben Budak, Uğurkan Erez, Açelya Elmas, Barbaros Uzunören, Aybüke Pusat, Ecem Saltacı, Hasan Yalnızoğlu, Mustafa Avkıran, Mert Yavuzcan, Turabi, Okan-Nuray Fenercioğlu, Nilgün Esinli'nin da aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı.

Serginin açılış kurdelasını ünlü sanatçılar, Selda Alkor, Murat Soydan, Orhan Gencebay ve Nuri Alço ile birlikte kesen Hamdi Alkan, konuklarına tek tek teşekkür etti.

Türk Sineması'na damga vurmuş filmlerin afişlerini tek tek inceleyen Tamer Karadağlı, "Biz bu filmleri izleyerek oyuncu olmaya karar verdik. Hangi filmi izlersek o kahraman olmak isterdik. Çok değerli eserler. Hamdi Alkan'ı böyle bir koleksiyona sahip olduğu için kutluyorum. Çok keyif aldım" dedi.

ORHAN GENCEBAY: ÇOK DUYGULANDIM

Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı


1982 yılında çekilen başrolünü Gülşen Bubikoğlu ile paylaştığı Leyla ile Mecnun filminin afişini görünce çok duygulanan ünlü sanatçı Orhan Gencebay, "Yıllar sonra karşımda görünce mutlu oldum. Çok güzel bir çalışmaydı. Türk Sineması için de benim için yeri ayrıdır" diye konuştu. Ardından da eşi Sevim Emre'nin 1967 yılında rol aldığı 'Galatalı Mustafa' filminin afişini gören Gencebay, "Güzellik yarışmasından sonra rol almıştı. Güzel bir filmdi" dedi.

FATİH ÜREK: ZEKİ MÜREN'İN FİLMİNDE OYNARDIM

Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı


1968 yapımı olan ve başrolünde Zeki Müren'in oynadığı Katip filminin afişini gören Fatih Ürek, "Ben o dönemde bu filmde oynardım. Tam bana göre bir film. Benim de buna benzer fotoğraflarım var" dedi.

CEYDA ATEŞ; ESKİNİN TADI ŞİMDİKİ FİLMLERDE YOK

Hamdi Alkan'ın özel koleksiyonu görücüye çıktı


Güzel oyuncu Ceyda Ateş de sergiyi gezerek film afişlerini tek tek inceledi. Yeşilçam filmlerini izlemeyi çok sevdiğini söyleyen Ateş, "Eski filmlerin tadı, samimiyeti şimdiki filmlerde maalesef yok" dedi. En çok sevdiği yeşilçam sanatçının Fatma Girik olduğunu söyleyen Ceyda Ateş, "Çocukken en büyük hayalim Fatma Girik'le tanışmaktı. Oyunculuğa başladığımda bu hayalim gerçek oldu ve kendisiyle 2 sene boyunca çalıştım. Ancak Yeşilçam'da çok değerli oyuncularımız var. hepsini çok seviyorum" diye konuştu.

Davetin sonunda Metrocity AVM Müdürü Rauf Tan Polat Hamdi Alkan'a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Katılan davetlilere Hamdi Alkan imzasıyla özel hazırlanmış teşekkür belgeleri verildi. Sinema salonu konseptinde hazırlanan sergide gazoz, patlamış mısır ve frigo dondurma ikram edildi.

İşte o kareler;

Bu magazin haberleri de ilginizi çekebilir: