İşte ünlülerin ek işleri!

Hülya Koçyiğit, İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Hülya Avşar, Bergüzar Korel, Kenan Doğulu... HT Magazin'den Mehmet Çalışkan ünlülerin ek işlerini yazdı

İşte ünlülerin ek işleri!

Bizlerin sinemadan, tiyatrodan, televizyondan tanıdığımız, şarkılarını dinlediğimiz pek çok sanatçı, Türkiye’de de yurtdışında olduğu gibi ticaret hayatına atılıyor. Şan, şöhret bittiğinde hayatlarının bir garantisi olarak gördükleri yeni iş alanları, ünlüleri adeta tüccar haline getirdi

İşte ünlülerin ek işleri!

İbrahim Tatlıses, kebap zincirinden otobüs ve otel işletmeciliğine kadar çok sayıda şirketin sahibi oldu. Onları şöhret yapan mesleklerinden farklı alanlara iten ortak neden ise geleceklerini garantiye almak.

İşte ünlülerin ek işleri!

Ticaret hayatında da şöhret basamaklarını tırmanır gibi yükselen ünlülerin yanı sıra “Bu iş bana göre değil” deyip kepek indirenler de yok değil. Yeşilçam döneminin şanatçılarını, sahne yıldızlarını ticaret hayatında görmek pek mümkün değil.

İşte ünlülerin ek işleri!

Ne dört yapraklı yoncanın üyeleri kendi adlarını taşıyan parfüm çıkardı ne de Cüneyt Arkın o kadar atlayıp zıplamasına rağmen yırtılmayan bir pantolon üretip satmayı aklına getirdi.

İşte ünlülerin ek işleri!

Keza şarkılarını geniş kitlelerin dillerinde pelesenk hale getiren ve o kitlelerin bağlama çalma merakını körükleyen Orhan Gencebay bir bağlama fabrikası kurmayı düşünmedi.

İşte ünlülerin ek işleri!

İbrahim Tatlıses - Kebapçılıktan otel zincirine EK iş yapan ünlü deyince akla öncelikle İbrahim Tatlıses gelir. Bir yandan elde ettiği şöhrete sığamaması diğer yandan kendi ifadesiyle bakmakla yükümlü olduğu çok kişinin bulunması nedeniyle 1980’li yıllardan sonra girdiği ticaret hayatında turizmden yayıncılığa, kebapçılıktan otel zincirine kadar kendisinin bile sayısını hatırlamadığı kadar ek iş yapıp sayısız şirket kurarak binlerce kişiye istihdam sağladı.

İşte ünlülerin ek işleri!

KENDISINDEN yarım yüzyıl önce kurulmuş otobüs şirketleriyle başa baş rekabet edebilen Tatlıses Turizm’i 10 yıllık hâkimiyetin ardından devreden İbrahim Tatlıses, kebapçılık, otelcilikle birlikte ticari hayatta pek çok şirket kurdu.

İşte ünlülerin ek işleri!

Bodrum’daki Tatlıses Paradise Apart Hotel, Kuşadası’ndaki Tatlıses Hotel’le 183 odalı 2 otele sahip. Tatlıses, son olarak ünlü olmadan önce amelelik yaptığı inşaat sektörüne de el atarak Kuşadası’nda Tatlıses Konakları’nı inşa etti.

İşte ünlülerin ek işleri!

Tatlıses Kabap’ın 5’i İstanbul’da 1’i Bodrum’da olmak üzere 6 şubesi, Tatlıses Çiğ Köfte’nin ise 54 ilde bayilik verilen yaklaşık 400 şubesi bulunuyor.

İşte ünlülerin ek işleri!

TATLISES GROUP’TA YER ALAN ŞİRKETLER: Tatlıses İnşaat, Tatlıses Turizm, Ses Ajans, Tatlıses Prodüksiyon, By Tatlıses Giyim, Tatlıses Kebap, Tatlıses Çiğ Köfte, Tempo Tatlıses TV

İşte ünlülerin ek işleri!

Hülya Avşar: Önce tişört sonra parfümle ‘markalaştı’ Hülya Avşar, istediği tarzda tişört bulamadığını söyleyerek ticari hayatına “by H” markasıyla beyaz tişört tasarlayarak atıldı. Avşar, by H’yi daha sonra tenis kıyafeti, ardından da parfüm ve bakım ürünleri olarak geliştirdi.

İşte ünlülerin ek işleri!

Sanatçı, by H’yi ilk kurduğu günlerde ticaret hayatına girişini “Nedense beyaz tişört bulamıyordum. Hem istendiğinde anında bulunması hem de kaliteli bir ürünü herkesin alabilmesi için tişört işine giriştim” diyerek açıklamıştı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Avşar Kızı, tişört işinde başarılı olunca çocuk giyimi üzerine kızı Zehra Çilingiroğlu’nun göbek adını kullanarak Çakıl Company by-Hülya ve Çakıl Company by-H markalarını da oluşturdu.

İşte ünlülerin ek işleri!

İnşat sektörüne de el atan Avşar, ortağıyla düştüğü anlaşmazlık nedeniyle bu işte başarılı olamadı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Sanatçı, 2006’da bir inşaat şirketiyle birlikte İstanbul Riva’da inşa edilecek 10 adet ekolojik ev için kolları sıvadı. Ne var ki örnek evin kendisine belirtilenden küçük yapılması nedeniyle ortaklıktan ayrıldı.

İşte ünlülerin ek işleri!

2014’te “Her yönüyle rahat edebileceğim bir yer oluşturmak istiyorum” diyerek Maslak Sheraton Hotel’in içinde 3 milyon TL harcayarak Club Peb isimli bir spor salonu açtı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Yapım aşamasıyla bizzat ilgilenen, inşaatın başında durup yapılan her işi kontrol eden Hülya Avşar, spor hocalarını ve ekibi de kendisi seçmişti. Ne var ki yeterince ilgilenemeyince spor salonunu açılışından 1 yıl sonra devretti.

İşte ünlülerin ek işleri!

Hülya Koçyiğit: Para kazanmak aklıma gelmediSÖZ konusu zamanda yolculuğu bizim için Hülya Koçyiğit yaptı. Yarım asırlık kariyerindeki yüzlerce filme rağmen bahçeli, havuzlu bir eve 7 yıl önce damadı Ender Alkoçlar’ın da yardımıyla sahip olabilen Koçyiğit, kendisinin neden ek işe yönelmediği, şöhretini ticaretle neden daha fazla nakde çevirmediği konusunda şunları söyledi:

İşte ünlülerin ek işleri!

“Daha bağımsız, daha özgün işler yapabilmek için sinemaya yatırım yapmak aklıma tek gelendi. O nedenle de yapım şirketi kurduk. Ama para kazanmak için herhangi bir ticari eğilime girmek aklımın ucundan dahi geçmedi. Sinema yapabilmek, yaptığımın daha iyisini başarabilmekti amacım. Sinema haricinde herhangi bir alana da dahil olmayı hiç düşünmememin en büyük nedeni bu bence, şimdi dönüp baktığımda.

İşte ünlülerin ek işleri!

Sevgili eşim Selim Soydan ticarete atılabilirdi ama o da bana olan saygısından ve inancından, mesleğimi daha iyi yapabilmem için tamamen sinema sektörüne yöneldi ve hâlâ Gülşah Film’i yönetiyor. Günümüzde maddiyat çok daha öne geçti. En büyük trend para, zenginlik, konforlu yaşam. Dolayısıyla geleceğe bir nevi yatırım yapmak peşinde herkes, kendilerini güvence altına alabilmek adına.”

İşte ünlülerin ek işleri!

Bülent Ersoy: Kule vinç ‘diva’sıTicarette en farklı yatırıma yönelen, adını ticari avantaj için kullanmayan ünlülerin başında hiç şüphesiz Bülent Ersoy gelir. Türkiye’deki inşaat sektörünün büyüklüğünü gören Ersoy, ticarete tekine 250 bin dolar ödediği, 7 kule vinci alarak başladı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Yatırdığı parayı 4 yılda amorti eden kule vinçlerin sayısını 8 yılda 22’ye çıkaran Ersoy, vinçlerini belediyelere, müteahhitlere aylık 10 bin TL’den kiraya veriyor.

İşte ünlülerin ek işleri!

Bülent Ersoy, kullanım ömrü 12 yıl olan kule vinçlerin kendini amorti etmesinden sonra ayda yaklaşık 250 bin TL gelir elde edecek. Böylelikle Ersoy’un ticari girişiminden kârı 20 milyon TL civarında olacak.

İşte ünlülerin ek işleri!

Bergüzar Korel: Çocukluk hayali aşçı olmakmışHENÜZ küçük yaşlarda mutfağa karşı özel bir ilgisi vardı. Özellikle de pasta, kek kurabiye yapmaya karşı. Babası merhum Tanju Korel ile annesi Hülya Darcan’ın aşçı olacağını düşündüğü Bergüzar Korel aile mesleğinin rüzgârına kapılarak kendisini kameraların önünde bulsa da hayalinde hep yiyecek-içecek üzerine bir dükkân açmak vardı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Korel, 2015’te İstanbsul Cihangir’de açtığı Not Just Coffee adlı kafeyle hayalini gerçeğe dönüştüren isimler arasında. Kendi tariflerinden oluşan pasta, kek ve kurabiyelerle ticarete atılan Korel’in kazancı ancak kafenin ve çalışanlarının masrafını karşılayacak kadar.

İşte ünlülerin ek işleri!

Özellikle Arap hayranları, Bergüzar Korel’i görmek için akın ettiği kafenin küçük olmasından dolayı çoğu zaman ayakta kalıyor. “Çocukluk hayalimi gerçeğe dönüştürmek oldukça keyifli oldu. Karınca kararınca istihdam sağlamış olmak da ayrı bir keyif” diyen Bergüzar Korel, çekimlerinin olmadığı günlerde kafesine giderek kek ve pasta yapıyor.

İşte ünlülerin ek işleri!

Kenan Doğulu: Türkiye’de tasarlıyor ABD’de satıyor KENAN Doğulu’nun 2008’den bu yana ABD Los Angeles’ta ‘Ken kendine âşık’ anlamındaki ‘Ken Love Yourself’ adlı bir giyim mağazası bulunuyor.

İşte ünlülerin ek işleri!

Mağazada satılan bazı giysilerin tasarımını kendisi yapan Doğulu’nun mağaza işini neden Türkiye’ye taşımadığı bu konuda bir açıklama yapmadığı için bilinmezken, ünlü şarkıcı 2015’te Ankara’da eşi Beren Saat, Abdullah Burnaz ve Mehmet Mutlu ile birlikte Bis dine&Live adlı gece kulübünü açarak ticari girişimini eğlence sektörüne de taşıdı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Kenan Doğulu, eşi Beren Saat’le birlikte eğlence sektörüne giriş yaptı.

İşte ünlülerin ek işleri!

Pınar Altuğ: Ticarete anne zevkiyle girdi Yıllarca birçok tasarımı en iyi şekilde sergilemeye uğraşan Pınar Altuğ, modellikten emekli olduktan sonra “by Pınar Altuğ” marka adıyla ticarete atıldı. Altuğ, tekne kıyafetleri tasarımıyla başladığı işinin yelpazesini genişleterek annesinin adıyla kendi adının birleşiminden oluşan “Selma by Pınar Altuğ” ile ikinci markasını oluşturdu.

İşte ünlülerin ek işleri!

Altuğ, ‘Selma by Pınar Altuğ’ ile tasarladığı takıları internette 200 TL ile 2 bin TL arasında değişen fiyat aralığında satıyor. 170 farklı tasarımı bulunan Altuğ, kişiye özel ve özgün tekne tasarımlarını evlere de taşıdı. Pınar Altuğ, ticarete neden tasarım işiyle girdiğini “İdolüm annemdi. Oldum olası hayranlık duyduğum kişi annem olmuştur.

İşte ünlülerin ek işleri!

Son derece zevkli biriydi, bu konuda da bana çok şey öğretti. Modellikten sonra ticaret yapmaya karar verdiğimde doğal olarak tutkum haline gelen bana öğrettiği zevki paylaşmalıydım. Bunu da tasarım yoluyla yapıyorum” sözleriyle dile getirdi. KAYNAK: haberturk.com

Bu magazin haberleri de ilginizi çekebilir: