TRT'nin Eurovision kararı belli oldu

Eurovision Şarkı Yarışmasını bu yıl protesto ederek katılmayan TRT, yarı final ve finali yayınlayıp yayınlamamayı tartışıyordu. Bugün yapılan toplantıdan 18 Mayıs'ta yapılacak finalin TRT ekranlarından yayınlanmaması kararı çıktı.

TRT'nin Eurovision kararı belli oldu

TRT yetkililerinden edinilen bilgiye göre yönetim, Eurovision konusunda ikiye bölündü. Bir grup, "Madem bu yıl protesto ettik, bunu yarışmayı yayınlamayarak sürdürelim" derken; diğer grup, "Sadece finali yayınlayalım" önerisi getirdi.Ancak TRT'nin son kararı yarı final ve finali yayınlamama oldu.

TÜRKİYE PROTESTO ETTİ

TRT Genel Müdürlüğü, bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision 2013 Şarkı Yarışması'na katılmama kararı almıştı. Bu karara gerekçe olarak ise "Avrupa Yayıncılar Birliği'nin (EBU) 'ayrıcalıklı' üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın son yıllarda elde ettiği 'başarısız sonuçlar' dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50'ye indirilmesi" gösterilmişti. Ayrıca bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarışmaları da 'haksızlık' değerlendirilmişti.

Türkiye, 1976, 1977 ve 1979 yıllarında da yarışmaya katılmamıştı. Bu yılki yarışmaya ise Bosna-Hersek, Portekiz ve Slovakya da katılmayacağını duyurmuştu.

NEDEN EŞCİNSEL ÖPÜŞME Mİ?

Eurovision'da Finlandiya adına yarışacak olan Krista Siegfrids'ın ülkesinde eşcinsel evliliğin yasak olmasını protesto etmek için hazırlık konserinde bir kadın dansçısıyla öpüşmesinin ardından gözler, TRT'ye çevrilmişti. Siegfrids'in protestosunu sürdürmesi halinde TRT'nin yayın akışını kesip kesmeyecaği, böyle bir sahneyi yayınlayıp yayınlamayacağı tartışma konusu olmuştu.

Kaynak:hurriyet.com.tr

Bu magazin haberleri de ilginizi çekebilir: