Tepkiler büyüyünce konserleri iptal edildi!

Murat Boz, Aleyna Tilki, Hande Yener, Simge, Demet Akalın, Murat Dalkılıç ve Fettah Can gibi isimlerin Mersin'in Mezitli'de vereceği konser, nesli tükenmek üzere olan Caretta Caretta'ların yuvalama alanı olması nedeniyle iptal edildi.

Tepkiler büyüyünce konserleri iptal edildi!

Mersin'in Mezitli ilçesi 100. Yıl Tabiat Parkı'nda, 5-7 Haziran'da "Mersin Pop Fest" etkinliği düzenlenecekti. Ancak bölgenin caretta carettaların yuvalama alanları olması sebebiyle tepkiler büyümüş, tartışma yaratmıştı. Gösterilen tepkiler ve toplanan imzalar sonuç buldu ve etkinlik iptal edildi. Başlatılan kampanyaya ön ayak olan Mezitli ilçesinin Belediye Başkanı Neşet Tarhan, festivali gerçekleştirecek firmaya alternatif olarak sundukları dile getirdi ve şu açıklamalarda bulundu:

"Yumurtalar tamamen zarar görecektir"

"Yuvadan çıkacak olan yavru kaplumbağalar ve yuva içerisindeki yumurtalar tamamen zarar görecektir. Program tam da üreme dönemine denk gelmektedir. Konserin güneş festivali dönemi ve diğer zamanlarda sanatsal etkinliklerin sürekli yapıldığı bu alanda yani Pompeiopolis / Soli Arena'da yapılmasını ve bu alanda yapılması halinde belediyemizce her türlü desteği de vereceğimizi bildirdik. Kaldı ki MEÜ Rektörlüğü de 'Konserin Mezitli Belediyesi'nin göstereceği başka bir mekanda yapılması ulusal mevzuatımız ve taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla koruma yükümlülüğünde olduğumuz Caretta Caretta ve Yeşil deniz Kaplumbağaları için hayati önem taşımaktadır' şeklinde ki Bakanlığın Ulusal Bilim Komisyonu Üyesi ve MEÜ Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Serap Ergene raporunu 29 Mayıs 2019 tarihinde belediyemize iletmiştir."

Ünlü isimler sahne alacaktı

Öte yandan 3 gün sürmesi beklenen etkinlikte; Murat Boz, Aleyna Tilki, Hande Yener, Simge, Demet Akalın, Murat Dalkılıç ve Fettah Can gibi ünlü isimler boy gösterecekti.