Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti!

Küçük İskender adıyla tanınan ünlü şair Derman İskender Över, kanser hastalığı nedeniyle 55 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü şair Küçük İskender hayatını kaybetti!

Ünlü şair Küçük İskender, geçtiğimiz yıl haziran ayından beri kanser hastalığıyla mücadele ediyordu. Ancak Küçük İskender adıyla tanınan ama gerçek adı Derman İskender Över, hastalığa karşı savaşını kazanamadı. 55 yaşındaki ünlü şair, hayata veda etti .

Bodrum'a taşınmıştı

Küçük İskender, geçtiğimiz haziranda kanser teşhisi konulunca Bodrum'daki evine taşınmış ve tedavisini burada sürdürmüştü. Ancak şair, bir yılı aşkın süre mücadele ettiği hastalığı yenmeyi başaramayarak vefat etti.

Küçük İskender kimdir?

1964 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi, son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980'li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi'nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985'te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Kanada'da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD'de ise Murat Nemet Nejat'ın 'eda' kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya'da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması'nda (La Giovane Poseia D'europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri'nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında Almanya'da, 2002 yılında Hollanda'da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005'te Avusturya'da, 2007'de Makedonya'da, 2008'de İsveç'te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi. 2006'da İskender'i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü'nü kazandı. 2014'te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender'e verildi. Jüri ödülün gerekçesini "Türk Şiiri'ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık" olarak özetledi.